YATAK

DAHA HİJYENİK BİR YATAĞA SAHİP OLMAK İSTEMEZ MİSİNİZ?

Yataklar, bakteri oluşmasına en uygun ortamlardan biridir. Bu nedenle düzenli olarak temizlemek gerekir. Yatağa dökülen ölü deri kalıntıları, saçlar, kıyafetler ile gelen tozlar yatağın kirlenmesine yol açmaktadır. Gözle görülmeyen ev tozu böcekleri olarak bilinen mantar, mite veya mayt yataklarda çok miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle yatak temizliği konusunda dikkatli ve titiz davranılmalıdır.

Uygun bir destek sağlayın.

Yeni bir yatağın zamanla sarkma yapmasını engellemek için uygun bir şekilde desteklenmesi gerekir. Eğer yatak uyumluysa ayarlanabilir bir destek ya da uygun sayıda suntası bulunaktadır

Sıvıya karşı dayanıklı alez kullanın

Sıvıya karşı dayanıklı alez kullanın

Lekeler ve yatağa dökülen sıvılar, yatağın kumaşını ve içinde kullanılan maddeleri olumsuz bir biçimde etkiler. Yoğun şekilde dökülen sıvılar ise yatağın iç kısmında çökmeye, ezilip şeklini kaybetmesine, koku oluşumuna ve buna bağlı olarak da yatarken rahatsızlık vermesine neden olabilir. Özellikle visco malzeme kullanılan yatakların ıslanmamış olması çok önemlidir. Visco yapısı itibariyle suya karşı çok dayanıklı değildir. Yatağınızı uzun süre deforme olmadan kullanmak ve bakteri ve akar oluşumunu engellemek isterseniz mutlaka yatak koruyucu alez kullanmanız gerekiyor. Sıvıya dayanıklı yatak koruyucu alezler, yatağınızın hem temiz hem de sağlıklı kalmasını sağlar. Yatak koruyucu alezinizi seçerken nefes alan malzemeden yapıldığına dikkat etmeniz yatağınız için daha faydalı olacaktır

DÜZENLİ OLARAK YATAĞIN TEMİZLENMESİ

Yatak temizlemenin püf noktalarına hakim olmak, toz ve alerjik maddelerin yatağınıza yerleşmesini engeller. Evinizi temizlerken yatağınızı da vakumlu bir süpürgeyle temizleme alışkanlığı edinmek bu konuda yardımcı olacaktır. Sıvı dökülmesi ve lekelere karşı yatağınızın nasıl yıkanması gerektiğini bilmek de anında müdahele edebilmeniz açısından oldukça önemli. Temizleme işlemi sırasında fazla sıvı temizleyici ve su kullanmak yatağın içindeki malzemelere ve kumaşına zarar verir. Zorunlu kalındığında lekeleri sıcak su ve çok güçlü olmayan bir deterjanla ya da beyaz sabunla silebilirsiniz. Fakat temizlenen bölgenin tamamen kuruduğundan emin olmadan çarşaflarınızı tekrar sermekten kaçının.  Bu tür şeylerin önüne geçmek, yatağın deforme olmasını engellemek  için mutlaka yatak koruyucu alez kullanın.

YATAĞINIZI TAŞIRKEN DİKKATLİ OLUN

özellikle ev taşıdığınız zamanlarda dikkatli olmanız gerekmektedir. Olasılıklı çarpma,yatağın ezilme ve deforme olması mümkündür. Bu gibi durumlarda paketleme ve  ambalaj çok önemli, kendi başınıza değil bunu kontrol ederek nakliye veya taşımada size yardımcı olacak birilerinden rica eteniz daha iyi olur.

YATAĞINIZIN GARANTİ BELGESİNİ OKUYUN 

Yatak garantilerinin çoğu, garanti belgesinde açıkça listelenen üretim hatalarını kapsamaktadır. Yatağınızın bakımını aksatmak bazı hasarlara neden olabilir. Bu da yatağınızın konforunu olumsuz etkiler ve bu hasarlar genelde garanti kapsamında değildir. Yeni bir yatak, daha iyi bir gece uykusunun en önemli öğesidir. Yüksek düzeyde uyku konforunu yıllarca deneyimlemek ve uykunuza yaptığınız yatırımı korumak için garanti belgenizdeki uyarıları okuyup buna göre hareket etmeniz yeterli olacaktır.